img

Montaż paneli ściennych – jak to zrobić?

Jeśli już mamy wybrane jakieś panele ścienne i wymarzony wzór a zatrzymuje nas przed zakupem kwestia montażu to warto zapoznać się z tym wpisem, gdzie powiemy jak to zrobić i jesteśmy przekonani, że każdy sam będzie w stanie sobie z tym poradzić i skutecznie wyciszyć takie wnętrze.

Krok 1

Przygotowanie materiałów

Montaż musimy oczywiście zacząć od przygotowania materiałów i akcesoriów. Będziemy potrzebować kleju gipsowego albo montażowego gipsu szpachlowego, poziomicy metrówki. Oczywiście musimy także pomyśleć o estetyce i odpowiednio wcześniej wybrać te konkretne

Panele, na które chcemy się zdecydować w danym wnętrzu. Zanim rozpocznie się prace będzie trzeba sprawdzić czy panele nie będą uszkodzone. W przypadku paneli z pianki konieczna będzie ich aklimatyzacja, dlatego kilka godzin wcześniej trzeba je zanieść do tego pomieszczenia, gdzie będą montowane.

Krok 2

Przygotowanie ściany

Ściana, do której panele mają być montowane również musi być przygotowana. Chodzi między innymi o jej dokładne oczyszczenie, nie może być tam luźnych tynków czy łuszczącej się farby, powierzchnia powinna być doskonale gładka, ściana wcześniej musi być gruntowana.

Krok 3

Przygotowanie paneli

Odpowiednio będzie trzeba również przygotowywać same panele. Surowe płyty mogą różnić się nieco kalibracją i w razie potrzeby będzie trzeba je papierem ściernym nieco wyrównać, by tych nierówności tam nie było. Niekiedy wymagane będzie także matowienie tylnej części paneli. Przed montażem panele układa się na ziemi i tak planuje się przyszły układ całej dekoracji.

Montaż paneli ściennych

Krok 4

Klejenie i montowanie paneli 3D

Jeśli panele nie będą bezpośrednio do podłoża montowane prace należy zacząć od odpowiedniej wysokości. Stanowi to podparcie dla przyklejanych paneli. Warto sprawdzić z pomocą poziomicy czy listwa jest dobrze zamocowana. Następnie przystępujemy do montażu paneli. Na tył nakładamy klej montażowy punktowo i mocujemy je do ściany. Jeśli będziemy mocować panele malowane również będzie trzeba zostawiać dystans pomiędzy panelami.

Krok 5

Docinanie paneli ściennych 3D

Panele ścienne w razie potrzeby docinać można również piłką do drewna. Po przycięciu boku trzeba będzie go szlifować papierem ściernym, można także wyciąć otwory na kable bądź gniazdka.

Krok 6

Malowanie paneli

Po ukończeniu montażu panele trzeba będzie postawić na 24 godziny, by upewnić się, że klej będzie dobrze związał. Oczywiście po tym czasie można już rozpocząć malowanie, wcześniej będzie trzeba zastosować gruntowanie paneli podobne do gruntowania ściany gipsowej. Panele będzie można pomalować różnymi farbami, tak naprawdę każdą dostępną farbą do wnętrz. Zalecaną metodą będzie malowanie natryskowe, ale można także postawić na używanie wałka. Trzeba zwracać uwagę na to, by nie nałożyć zbyt grubej warstwy farby, która może powodować, że wzór będzie mniej widoczny.

Krok 7

Satysfakcja i zachwyt efektem końcowym Brawo! Gdy już udało się panel zamontować nie zostaje nic innego niż cieszyć się jedynie tym końcowym efektem jaki byliśmy w stanie wypracować.

Michał Jagielski

Redakcja aktywnamama.net.pl

Zobacz również