img

Drewniane panele ścienne – kiedy znajdą zastosowanie?

Z wykończeniem wnętrz sytuacja wygląda podobnie jak ze wszystkim innym, moda co jakiś czas będzie po prostu wracać. Tak jak z boazerią ścienną, która będzie przeżywać swój powrót na rynek i to w nowej odsłonie. To dobrze, że tak się dzieje, ponieważ drewno to świetny materiał, który praktycznie zawsze dobrze się sprawdza.

Panele drewniane

Drewno należy określać jako materiał, który daje nam bardzo wiele możliwości aranżacyjnych. Wpasowuje się doskonale w każdy styl wnętrza, ma bardzo szerokie zastosowanie od podłóg przez sufity, ściany. Właśnie to zastosowanie w ostatnim czasie staje się modne. Drewniane panele ścienne sprawią, żę wnętrze będzie prezentować się wyjątkowo.

Optycznie mówi się, że drewno będzie ocieplać wnętrze i nadaje mu wyrazu. Doskonale będzie pasować do skandynawskich, rustykalnych czy stylizowanych wnętrz. To taka propozycja, która będzie również dobra do nowoczesnych wnętrz i takich, gdzie stawia się na minimalizm. Wielu projektantom zaleca się, by ściany ubierać w ułożone poziomo deski. Obecnie wprowadza się sosnę, świerk, dąb, buk czy jesion.

Nie tylko swojska sosna

Obecnie w modzie będą nie tylko krajowe gatunki drewna. Coraz więcej osób stawia również na bardziej egzotyczne propozycje. Najczęściej mają one nasycone odcienie i wyraźniejsze słoje, a to daje więcej możliwości, gdy chodzi o aranżację. Popularnością cieszy się bambus i inne tropikalne drzewa, szczególnie w ciemnym kolorze. Ciemne deski charakteryzują się świetnym wyglądem niezależnie od tego czy będą pojawiać w formie matowej czy błyszczącej.

Drewniane wykończenie wnętrza

Naturalność zawsze modna

Boazeria, którą pamiętamy z PRL czy też boazeria w stylu angielskim określane są jako doskonałe inaczej noszą znamiona idealności. Idealnie równe deski, bardzo dokładnie przycięte bez słojów, nierówności, sęków o jednolitej barwie. Obecnie sytuacja wygląda już inaczej, ponieważ stawia się na indywidualizm oraz oryginalność. Dlatego te panele współczesne wyglądają zupełnie inaczej, pojawiają się tam naturalne przebarwienia, czasami chropowata powierzchnia oraz ekologiczne wykończenia. Wiele paneli wygląda tak jakby były one strugane ręcznie.

Liczy się kreatywność!

Drewniane panele będą dawać dużo więcej niż postawienie na naturalny styl. Można tutaj stwierdzić, że nawet proste rozwiązanie może sprawić, że aranżacja zostanie ożywiona pod warunkiem, że będzie można mówić o kreatywnym wykorzystywaniu. Można więc ułożyć drewniane elementy cegiełkowo, co w znaczącym stopniu będzie ożywiać pomieszczenie i doda dynamizmu ścianą. Warte uwagi będą wszelkie panele trójwymiarowe, które będą dawać świetny efekt. Nietuzinkowym rozwiązaniem będą panele, które przecięte są w poprzek pni zamontowanych na czarnej płycie. Drewno na ścianie to także próba pójścia w kierunku ekologii. Mamy bowiem takie panele, które przygotowywane są w ramach drewnianego recyklingu. Takie rozwiązanie daje udaną estetykę, ale jednocześnie będzie dawać dużo przyrodzie. Drewniane panele to rzeczywiście wiele opcji aranżacyjnych, dlatego warto pomyśleć o ich wykorzystywaniu.

Michał Jagielski

Redakcja aktywnamama.net.pl

Zobacz również