img

Dekoracyjne panele ścienne i ich możliwości

Jeśli zależy nam na tym, aby wnętrze naszego mieszkania było wyjątkowe, wcale nie musimy liczyć się z koniecznością przeznaczenia na ten cel bardzo dużych pieniędzy. Czasem wystarczy postawić na jeden element wyposażenia, a ten może zmienić oblicze całego pomieszczenia. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się w tym kontekście postawienie na dekoracyjne panele ścienne.

Oczywiście, aranżacja wnętrz nie uwzględnia jedynie estetyki, choć ma ona bardzo duże znaczenie. Jeśli efekt końcowy ma olśniewać, nie powinniśmy zapominać o względach praktycznych oraz o roli, jaką mają one do spełnienia. Od rozwiązań, które wprowadzamy do naszego domu oczekujemy również trwałości i nieskomplikowanego sposobu na utrzymywanie ich w czystości. Mile widziany jest także nieskomplikowany montaż. W polskich domach jeszcze nie tak dawno królowała boazeria. Nie można jednak nie zauważyć tego, że często stawiano w jej kontekście na funkcjonalność, funkcje estetyczne zaś były wysuwane na dalszy plan.

Panele w praktyce

Dziś pojawiają się w jej miejsce panele dekoracyjne, a my możemy mówić o godnym zastępstwie. Znakiem rozpoznawczym dekoracyjnych paneli ściennych jest to, że swoim wyglądem przypominają kwadratowe lub prostokątne płyty pokryte powtarzającymi się wzorami. Często mamy do czynienia z wzorami płaskimi, jeśli jednak naszym marzeniem są zdecydowanie bardziej nowoczesne wzory trójwymiarowe, z pewnością nie będziemy mieli problemu z ich znalezieniem. Jeśli chcemy je wykorzystać, coraz rzadziej musimy obawiać się konieczności podejmowania kompromisowych decyzji. Ograniczeniem staje się jedynie nasza własna wyobraźnia zwłaszcza, że panele nadają się tak na całą ścianę, jak i na jej fragment. Tylko od nas zależy też to, z jakiego materiału będą wykonane wykorzystywane przez nas panele ścienne.

Dekoracje na ścianę

Często są to włókna z palmy kokosowej i płyty polistyrenowe, choć do dyspozycji mamy także szereg innych rozwiązań. Co ważne, bez względu na to, na jaki materiał się zdecydujemy, możemy liczyć na to, że dekoracja będzie lekka, bezpieczna, a do tego sam jej montaż nie powinien być szczególnie skomplikowany. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak założyć wspomniane panele na ścianę, możemy mieć pewność, że poradzimy sobie z tym nawet, jeśli nie będziemy chcieli korzystać z usług fachowca. Potrzebny nam będzie podkład gruntujący oraz klej montażowy, a oba te rozwiązania zwykle można kupić w tym samym miejscu, w którym będziemy zamawiać panele.

Salon w trójwymiarze?

Obecnie możemy też liczyć na coraz większy wybór trójwymiarowych dekoracyjnych paneli ściennych. Wiele z nich posiada popularne wzory, jeśli jednak nasza koncepcja jest mniej standardowa, możemy liczyć na wykonanie w krótkim czasie paneli na zamówienie.

Zamiast tynkowania

Innym ciekawym rozwiązaniem są panele, które umożliwiają nam osiągnięcie efektu typowego dla tynku dekoracyjnego. Panele pokryte tynkiem mozaikowanym można natychmiast zamontować na ścianie, co pozwala zarówno na oszczędność czasu, jak i na ograniczenie wydawanych w tym celu pieniędzy. Niektóre panele nawiązują także do boazerii.

Jeśli nie potrafisz samodzielnie zamontować omawianych paneli to możesz skorzystać z pomocy firm wykańczających wnętrza posiadających w ofercie usługę tapetowania https://maksymbud.pl/tapetowanie/ lub montażu paneli ściennych.

Justyna Wiatr

Redakcja aktywnamama.net.pl

Zobacz również