img

Panele akustyczne: pomysł na dekorację ścian i sufitów

Dekoracyjne panele akustyczne to jeden z nowszych pomysłów na dekoracje ścian oraz sufitów. Głośne rozmowy sąsiadów, duże echo w mieszkaniu czy inny notoryczny hałas z zewnątrz to sytuacje, które mogą nas skłonić do tego, by myśleć o panelach akustycznych. Sprawdźmy czym obecnie się wyróżniają i z czego mogą powstawać.

Dobra izolacja akustyczna to taki aspekt, któremu na pewno warto poświęcić nieco uwagi już na etapie projektowania oraz budowania bloku czy domu. W nowoczesnym budownictwie architekci skupiają się na wysokich standardów w tym zakresie, jednak przy starszych budynkach ta izolacja nie jest już tak dobra. W takich sytuacjach na pewno dobrze będzie poszukać jakichś nowych rozwiązań. I nimi będzie właśnie panel akustyczny na ścianę i sufit.

Panele akustyczne – co to jest?

Panele akustyczne to okładzina ścienna oraz sufitowa, która będzie wykorzystywana w taki sposób, że jej materiał dobrze pochłania dźwięk i dzięki temu następuje wyciszenie pomieszczenia. Odpowiadać będzie za to między innymi struktura pianek z tworzyw sztucznych, które będą znajdować się w środku paneli. Panele akustyczne są projektowane tak, by nie zniekształciły dźwięków, które będą pojawiać się w pomieszczeniu. Jest to szczególnie ważne w tego typu miejscach jak studia nagrań czy sale konferencyjne.

Kiedy przydają się panele akustyczne?

Panele będą dobrą opcją szczególnie w mieszkaniach w starszych budynkach, gdzie problem hałasu bardzo często się pojawia. Rozmowy słyszane przez ścianę, sąsiad głośno słuchający muzyki czy szczekanie psa nad ranem – to właśnie taka sytuacja, która rzeczywiście może być niezwykle denerwująca. Co bardzo ważne to fakt, że to panele, które będą łatwe w montażu, dostępne w ciekawych wzorach i co najważniejsze mogą one chronić przed hałasem z zewnątrz. Dodatkowo dźwięki ulubionej muzyki będą jeszcze bardziej słyszalne.

Akustyka pomieszczenia

Dekoracyjne panele akustyczne

Pośród dekoracyjnych paneli akustycznych ciekawą opcją okazują się być panele 3D, które wyróżniają się skomplikowaną fakturą, bogatym zdobieniem powierzchni, przez co tworzy się efekt trójwymiarowości. Dodatkowo mogą one odpowiadać za to, że doda się głębi płaskim ścianom, ciekawie dynamizują wystrój zapewniają nam wrażenie ruchu. Panele 3D dostępne są obecnie w wielu różnych barwach. Na jednej ścianie wykorzystywać będzie można modele w różnych kolorach, co daje oryginalniejszy efekt. Ściana zdobiona panelami nie będzie wymagać dodatkowych dekoracji. Niektóre pojawiające się dekoracyjne panele można również malować. Jeśli więc po jakimś czasie kolor paneli się znudzi będzie można szybko postarać się o metamorfozę.

Panele do sypialni i salonu

Pomieszczenia, w których będzie się spędzać najwięcej czasu należy dobrze wyciszyć. Chodzi między innymi o pokój dzienny oraz sypialnię, gdzie hałas będzie szczególnie obniżać komfort snu i będzie tym bardziej denerwujący. Jeśli chodzi o panele akustyczne w salonie warto je umieścić na tej ścianie, gdzie dostaje się najwięcej dźwięków. Tam będzie można między innymi pomyśleć o dekoracyjnej formie takich paneli, które będą mogły prezentować się doskonale.

Michał Jagielski

Redakcja aktywnamama.net.pl

Zobacz również