img

Jak wygłuszyć pokój dziecka i czy warto?

Dziecko do rozwoju będzie potrzebować dużo spokoju i snu. Gdy zacznie chodzić do szkoły, pokój będzie również jego miejscem pracy, a każdy doskonale wie, że w ciszy najlepiej będzie można się skupić. Mieszkania w bloku jednak do cichych nie należą, warto więc sprawdzić jak powinno się pokój wygłuszać. Lekarze ostrzegają, że w dzisiejszych czasach poziom hałasu będzie niebezpiecznie wysoki dla zdrowia dzieci.

Pokój dziecka to również takie miejsce, które jest dużo bardziej narażone na dźwięki, które będą dochodzić z zewnątrz. Ten problem będzie szczególnie zauważalny w nocy, gdy dziecko musi spać i wypoczywać przed kolejnym dniem. Nie każde dziecko ma mocny sen, dlatego warto zadbać o to, by mogło wstawać rzeczywiście wyspane.

Wygłuszenie pokoju będzie polegać na jego odizolowaniu od dźwięków, które będą napływać z zewnątrz. Innymi słowy maluch nie będzie słyszał sąsiadów i innych dźwięków z zewnątrz.

Wytłumienie zaś to swego rodzaju korekta akustyczna, jednak zadaniem będzie opanowanie dźwięku, który będzie rozchodził się wewnątrz pokoju. Specjalne ekrany i kasetony akustyczne oraz miękkie elementy pochłaniać będą falę, która będzie zapobiegać odbiciu od obiektów.

Jak wygłuszać mieszkanie?

Mamy przynajmniej kilka sposobów i dwie główne ścieżki. Wykorzystywać można albo specjalne maty akustyczne albo też wykonana będzie izolacja dźwiękoszczelna. Warto także pamiętać o specjalnych dźwiękoszczelnych szybach, które będą chronić przed hałasami z ulicy.

Urządzenie pokoju dziecka

Maty akustyczne

To szybko i prosty sposób na szybkie wygłuszenie pomieszczenia. Montaż nie będzie wymagał szczególnego wysiłku, nie trzeba mieć dużego nakładu pracy. Produkt gotowy będzie można nakleić na ściany czy podłogi albo też położyć na panele. To skuteczny sposób, jednak nadal rozwiązanie dość drogie. Cena za metr kwadratowy będzie nawet dochodzić do 200 złotych. Zamiennikiem mat są płyty korkowe, które będzie można kupić taniej.

Ekrany akustyczne

Ekrany akustyczne to skuteczna i jednocześnie popularna metoda ze względu na to, że dostępność materiałów będzie bardzo dobra i wygłuszenie dzięki temu będzie skuteczne. Wymaga przeprowadzenie odpowiednich prac remontowo – budowlanych. Na ścianę będzie naklejana folia akustyczna, następnie trzeba postawić także stelaż, który wypełnić można materiałem izolacyjnym. Może być wełna mineralna, jednak skuteczność będzie niższa. Minusem będzie jednak grubość takiego materiału.

Czy warto wygłuszyć pokój dziecka?

Wydaje się, że będzie to dobre rozwiązanie. Redukcja przedostających się do pokoju dziecka hałasów będzie dawać nam spokoju sen i wypoczynek. Trzeba pamiętać, że dzieci mogą mieć problem z koncentracją, dlatego telewizor czy rozmowy mogą rozpraszać dziecko. Wtedy spadnie jego efektywność i wyniki w nauce mogą być gorsze. Ciągły hałas w połączeniu z trudnym okresem będzie nadwyrężać delikatną psychikę dziecka.

Justyna Wiatr

Redakcja aktywnamama.net.pl

Zobacz również