img

Izolacja akustyczna - sposoby na wyciszenie mieszkania

Jeśli mamy już swoje wymarzone mieszkanie, prywatny azyl i miejsce wypoczynku to będzie można myśleć o stworzeniu idealnych warunków do mieszkania. Często jednak okazuje się, że mieszkanie w mieście nie jest przyjemnością, pojawiają się także minusy takie jak między innymi hałas, który negatywnie wpływa na samopoczucie domowników, może utrudniać zdrowy, dobry sen. Jeśli będziemy w takiej sytuacji warto będzie myśleć o wyciszeniu mieszkania.

Nie wszystko nowoczesne będzie dobre

Niestety w wielu przypadkach już na etapie projektowania wystroju wnętrza popełnia się błędy, które powodują, że do mieszkania dociera hałas. Współczesne wnętrze będzie projektowane tak, by było przestronne i wysokie, ale to może powodować echo, pogłos, który przykładowo może sprawić, że słuchanie muzyki będzie utrudnione.

Stare budownictwo również nie jest wolne od hałasu

W starych blokach problem hałasu również się pojawia, ze względu na to, że istnieją tam bardzo cienkie ściany. W takich warunkach fala dźwiękowa przedostaje się dalej i trudno będzie ją zatrzymać.

Wyciszenie nie będzie trudne

Osoba, która chce modnie wykończyć mieszkanie, ale chce mieć je jednocześnie odpowiednio ciche będzie szukać takich rozwiązań, które dadzą szansę na skuteczne wyciszenie. Jeśli chodzi o sufit świetnym rozwiązaniem będzie między innymi zabezpieczenie sufitów, które mają właściwości akustyczne. Można między innymi zastosować tam płyty kartonowo – gipsowe, które skutecznie będą gwarantować nam wyciszenie wnętrza.

Wyciszenie mieszkania

Izolacja akustyczna powinna obejmować nie tylko sufit, ale również ściany. W tym przypadku można stosować wiele różnorakich rozwiązań. Jednym z nich będzie tapeta, która im bardziej chropowata tym lepsza będzie jej akustyczna właściwość. W ten sposób fala dźwiękowa nie odbija się od tapety i nie będzie pojawiać się echo. Innym rozwiązaniem będzie także możliwość wygłuszenia mieszkania przez panele akustyczne, które można umieścić albo na ścianach albo też na jej fragmencie.

Panele Trójwymiarowe

Jeszcze inne rozwiązanie służące wyciszeniu mieszkania to panele trójwymiarowe, które były bardzo popularne przede wszystkim do miejsc, gdzie chcemy osiągnąć zadowalającą formę estetyczną. Takie panele trójwymiarowe mają właśnie formę dekoracyjną. Będą to rozwiązania ekologiczne, lekkie, ponieważ wykonuje się je z włókien kokosowo – palmowych. Bogata faktura paneli pozwala na sprawne wygłuszenie ścian.

Okna wspomagają wyciszenie mieszkania

Hałas szczególnie w dużych miastach trzeba pamiętać, że dostaje się do wnętrz również przez okna. Te oferowane nam w standardzie nie mają zbyt dobrego poziomu ochrony przed hałasem. Jeśli więc chcemy ochronić się przed tym problemem powinniśmy pomyśleć o wykorzystywaniu innych rozwiązań, które będą gwarantować skuteczniejsze tłumienie hałasu, znaczenie mają tutaj między innymi szyby jakie zostaną w takich oknach wykorzystane.

Jeśli chodzi o wiele wnętrz nadmierny hałas powoduje nie tylko niekorzystne efekty dla naszego słuchu, ale będzie działać niekorzystnie na cały nasz organizm, powodować może rozdrażnienie, nadmierne zmęczenie, dlatego trzeba na to uważać.

Justyna Wiatr

Redakcja aktywnamama.net.pl

Zobacz również