img

4 pomysły na wyciszenie mieszkania

Dobiegające za ściany kłótnie sąsiadów i głośne kroki lokatorki, która na wyższym piętrze uprawia aerobik, mogą być wyjątkowo kłopotliwe odbierając nam radość z posiadania mieszkania. Na szczęście, mamy do czynienia z niedogodnościami, z którymi jesteśmy w stanie sobie poradzić, a krokiem, na jaki powinniśmy się zdecydować w pierwszej kolejności, jest wyciszenie mieszkania.

Rozwiązań jest co najmniej kilka, warto więc zapoznać się z tymi, które cieszą się opinią najpopularniejszych i zastanowić się nad tym, które z nich najlepiej sprawdzą się w naszym wypadku.

Wyciszenie mieszkania, a może wygłuszenie?

Pierwszą kwestią, jaką musimy rozstrzygnąć jest ta, która dotyczy określenia, czy bardziej zależy nam na wyciszeniu, czy też może na wygłuszeniu mieszkania, okazuje się bowiem, że oba określenia nie są wcale synonimami. Jeśli mówimy o wygłuszeniu, naszym celem jest niwelowanie tych odgłosów, które przenoszą się pomiędzy pomieszczeniami, z kolei wytłumienie osiąga się tak urządzając pokój, aby był on w stanie wchłaniać dźwięki, które nam przeszkadzają. Jeszcze innym terminem jest wyciszenie. Ten najczęściej jest używany w ogólnym znaczeniu i obejmuje każdy z omawianych tu sposobów na pozbycie się hałasu.

Sufit podwieszany

Pierwszym rozwiązaniem, nad którym należy się zastanowić, jest sufit podwieszany. Ten nie tylko odznacza się wysoką skutecznością, ale również zwalnia nas z obowiązku troszczenia się o problemy, jakie może generować gromadzący się kurz. Niestety, musimy się liczyć z tym, że jest to rozwiązanie generujące dość wysokie koszty, a pomieszczenie jest dzięki niemu optycznie niższe. Co więcej, nie ma możliwości zainstalowania sufitu podwieszanego bez konieczności przeprowadzania remontu.

Metody wyciszenia mieszkania

„Wyciszające” elementy wystroju

Nic zatem dziwnego, że wiele osób stawia przede wszystkim na elementy wystroju, które mają właściwości wyciszające. Tym razem nie musimy martwić się o ograniczenie celowe, taki sposób na wyciszenie można szybko wprowadzić w życie, a do tego mamy do czynienia z rozwiązaniami o walorach edukacyjnych. Niestety, skuteczność tej metody nie jest zbyt duża, a i gromadzący się na meblach kurz potrafi być dość irytujący.

Wyciszenie mieszkania za pomocą okiennic

Jeśli chcemy przetestować mniej typowe rozwiązanie, o którym wiadomo jednak, że jest skuteczne, powinniśmy zastanowić się nad możliwościami, jakie otwiera przed nami wyciszanie mieszkania z wykorzystaniem okiennic. Tu możemy liczyć zarówno na walory estetyczne, jak i na wysoką skuteczność. Okiennice to także znakomite rozwiązanie wentylacyjne w czasie upałów oraz propozycja warta zainteresowania wówczas, gdy zależy nam na wyciemnieniu pomieszczenia. Niestety, nie możemy zapominać o tym, że nie jest to rozwiązanie, które sprawdza się bez względu na okoliczności. W blokach okiennice wyglądają co najmniej dziwnie, a i cena ich zakupu nie jest zbyt niska.

Panele akustyczne

Producenci paneli akustycznych również starają się przekonać nas do zalet polecanych przez siebie rozwiązań. Nie są przy tym pozbawieni racji, poza wysoką skutecznością mamy bowiem do czynienia z estetyką takiego rozwiązania. Niestety, panele nie są zbyt tanie, a do tego sprawdzają się przede wszystkim w pokojach odsłuchowych i tak zwanych salach prób.

Michał Jagielski

Redakcja aktywnamama.net.pl

Zobacz również